RACE RESULTS

pts_riders10
2019 MPUMALANGA TOUR  
– Winner (Stage 2)
– 2nd Place (Stage 3 & 7)
2019 GAUTENG PROVINCIAL CHAMPIONSHIPS 
– 3rd Place U23
2019 THE FAST ONE 
– 5th Place (Elite)
– 5th Place (Junior)
2019 TROPICALE AMISSA BONGO- UCI 2.1 (GABON)  
– 11th on GC (38 sec behind the Yellow Jersey)
– Four Top 10 Finishes
– Winner of Points Sprint Jersey
2019 SA NATIONAL CHAMPIONSHIPS
– 5th, 6th and 7th Individual Time Trial
– 7th Road Race
2019 TOUR DU RWANDA – UCI 2.1 (RWANDA)
– Winner of Points Sprint Jersey
2019 THE HERALD CONTINENTAL CYCLE TOUR
5th Place
2019 AFRICA CONTINENTAL CHAMPIONSHIPS
– JAYDE JULIUS & ROHAN DU PLOOY – SA NATIONAL TEAM
– TIANO DA SILVA – SA NATIONAL TEAM
2019 TOUR DE TAIWAN
– EDDIE VAN HEERDEN – SA NATIONAL TEAM
2019 TOUR OF GOOD HOPE – UCI 2.2 (South Africa)
– 5th Place (Elite)
– 3rd Place (U23)
2019 CAPE TOWN CYCLE TOUR
– 3rd Place (Elite)
– 2nd Place (U23)
– 1st Place (Junior)
TOUR DU MAROC – UCI 2.2 (Morocco)
– 8th Place (Stage 5)
LE TOUR DE LANGKAWI – UCI 2.HC (Malaysia)
– 14 Top 20 stage positions – eleven of which were in the Top 15 and, six Top 10 places
100 CYCLE CHALLENGE – UCI 1.2 (South Africa)
– WINNER, 4th, 6th, 8th and 15th Place
 TOUR DE LIMPOPO – UCI 2.2 (South Africa)
– WINNER Most Combative ‘Red’ Jersey (Stage 1)
– 5th Place (Stage 1)
– 2nd Place (Stage 2)
EAST RAND CLASSIC
– 1st Place and 2nd Place
KREMETART CYCLE RACE
– 1st Place, 5th Place and KOM Jersey
KNYSNA CYCLE CHALLENGE
– 1st Place and 5th Place
NATIONAL JUNIOR CHAMPIONSHIPS
– 1st Place and 5th Place – Individual Time Trial
– 1st Place and 15th Place – Road Race

UPCOMING 2019 RACES :

JULY

  1. Course Solidarnosc – UCI 2.2 (2 – 6 July 2019) Poland
  2. Volta A Portugal Santander – UCI 2.1  (31 July – 11 August 2019) Portugal
  3.  Trapnet Cycle Challenge (21 July 2019) South Africa

AUGUST

  1. Tour of Indonesia – UCI 2.1 (19 – 24 August 2019) Indonesia
  2. Bestmed Cycle4Cansa Championship (25 August 2019) South Africa
  3. Africa Games – National Team

SEPTEMBER

  1. Loskop Classic Road Race (1 September 2019) South Africa
  2. Tshwane Spring Classic (2 September 2019) South Africa
  3. Tour of Slovakia – UCI 2.2 (21 – 24 September 2019)
  4. Tour of Xingtai – UCI 2.1 (2 – 4 September 2019) Japan
  5. Rand Water Race for Victory (8 September 2019) South Africa
  6. Tour de Windhoek (21 – 23 September 2019) Namibia

OCTOBER

  1. Takealot Satellite Road Championship (12 October 2019) South Africa
  2. Tsogo Sun Amashova Durban Classic (20 October 2019) South Africa
  3. Carnival City Macsteel National Classic (27 October 2019) South Africa

NOVEMBER

  1. Tshwane Capital Classic (3 November 2019) South Africa
  2. Telkom 947 Cycle Challenge (17 November 2019) South Africa

ROAD CYCLING SERIES – Won OVERALL SERIES – 2018 Road Cycling Series (U23/Elite and Junior)

Winner Best Tour Rider (U23/Elite and Junior) Competition

2ND Place Best 1-day Classic Rider Competition

3RD Place Best Young Rider Competition

MPUMALANGA TOUR – 2nd place overall, 2nd GC, 2nd; 4th Best Young Rider (Elite/u23).

GAUTENG CHAMPIONSHIPS – 2nd place Road Race, 2nd place (Elite/u23) Individual Time Trial;2nd place (Junior).

MPUMALANGA CHAMPIONSHIPS – 2nd place Individual Time Trial and Road Race (Junior).

BERGE EN DALE CLASSIC – 1st and 2nd place (Elite/u23).

RIDE FOR SIGHT CLASSIC – 1st place (Elite/u23).

AFRICAN CONTINENTAL CHAMPIONSHIPS – RWANDA – 5th place (Elite/u23).

TOUR OF SHARJA – NATIONAL TEAM SELECTION.

SA CHAMPIONSHIPS – Road Race – 1st and 2nd place (Junior); 4th place (Elite); 3rd place (u23).

TOUR OF GOOD HOPE – Elite/u23: 4th place Stage 1, 2 (TT), 3 and 5, 3rd and 5th place Stage 4, 3rd place Overall GC, Most Combative Rider, 3rd Best Young Rider (u23), 2nd Best Team. Juniors: 2nd and 4th place Stage 1, 1st and 2nd place Stage 2 (TT) and 4, 1st and 3rd place Stage 3 and 5, 1st and 2nd Overall GC.

CAPE TOWN CYCLE TOUR – 3rd place (Elite/u23); 1st and 7th place (Junior).

AFRICA CONTINENTAL ROAD RACE – 4th place (Elite/u23).

GAUTENG PROVINCIALS ROAD RACE – 1st place (Elite/u23).

EMPERORS CLASSIC – 1st place (Elite/u23).

WILRO LIONS CYCLE CHALLENGE – 1st, 2nd and 6th place (Elite/u23); 2nd place (Junior).

TOUR DE LIMPOPO – 1st and 4th place Stage 1 and Overall GC (Elite/u23); Best Young Rider (u23), 1st and 2nd Most Combative Rider, 1st Best Team.

TOUR DURBAN – 1st place (Elite/u23), Best Young Rider (u23).

100 CYCLE CHALLENGE – 2nd and 5th place (Elite/u23).

SWADINI JUNIOR & U23 TOUR – 1st place (Junior) all stages and Overall GC (Junior).

KNYSNA CYCLE TOUR – 5th place (Elite/u23).

JOCK CLASSIC – 3rd place Stage 1, 5th place Stage 2, 6th place Stage 3, 4th place Overall GC (Elite/u23).

TOUR DU RWANDA – 3rd place & 2nd Best Team Stage 1, 2nd place Stage 5, 3rd & 9th place Stage 6.

LOWVELD TOUR – 10th place (Elite/u23).

BESTMED LOST CITY CYCLE4CANSA  – 1st and 4th place (Elite/u23), 1st place (junior).

TOUR DE MAURICE – Stage Win and winner of ITT, Yellow overall winner on GC, Best Young Rider, Points and Best International Rider Jerseys, Best Overall Team.

TOUR DE WINDHOEK – 2nd Best Team, 4th Place Overall, 2nd Place Best Young Rider and Won Green Jersey

BESTMED SATELLITE CLASSIC – 2nd Place

YARONA FM 106.6 – 1st and 3rd Place (U23 Men), 2nd and 3rd Place (Elite Men)

AMASHOVA CLASSIC – 6th Place (Elite/u23), 2nd Place (Junior)

MACSTEEL CARNIVAL CITY – 1st, 5th and 9th Place (Elite/u23) and 5th Place (Junior)

TSHWANE CLASSIC – 5th Place, 6th Place (U23/Elite), 3rd Place
(Junior)

94.7 CYCLE CHALLENGE – 6th Place, 8th Place (U23/Elite), 3rd
Place (Junior)

MPUMALANGA TOUR – Took all 5 Junior Category Jerseys, Second Stage Win, 3rd Place Overall in KOM, 5th Place Overall and 5th Place (U23).

GAUTENG CHAMPIONSHIPS – 1st Place – Junior Time Trial and 1st Place Junior Road Race.

THE FAST ONE – 4th Place (Elite) and 1st Place (Junior) .

SOUTH AFRICAN CHAMPIONSHIPS – 1st Place and 4th Place (Junior) Individual Time Trial and Road Race.

TOUR OF GOOD HOPE – Yellow Jersey – Stage 3 and 2nd Place Overall (losing by 1.04 seconds) and 2nd Place – Best Young Rider category.

AFRICA CONTINENTAL TRACK CHAMPIONSHIPS – 3 Gold Medals, 3 Silver Medals and 1 Bronze Medal and 2nd Overall in Team category.

SA TRACK CHAMPIONSHIPS – 9 Gold Medals, 5 Silver Medals and 2 Bronze Medals. Overall winners of Individual Pursuit, Individual Time Trial and Scratch events.

CLOVER TOUR – Best Young Rider Leaders Jersey – U23.

TOUR OF IRELAND – Winner Of the Green Jersey.

TOUR DE WINDHOEK, NAMIBIA – 2nd Overall Team, Best Young Rider, 3rdon GC.

TOUR OF MAURITIUS – 2nd Team, Best Young Rider, Green Jersey, 4th and 5th on GC.

JOCK TOUR – Best Overall Team, Best Young Rider White Jersey, 1st and 2ndPoints Competition, 1st & 3rd KOM Competition, 2nd, 3rd, 4th Overall on GC.

MEALS ON WHEELS ROAD CYCLE –  2nd Place Overall and 1st Junior.

TRACK GRAND PRIX – 1st Place Points, Scratch, 1500m, Madison and 3rdPlace Keirin.

MOZAMBIQUE MAPUTO CRITERIUM – 1st and 2nd Place.

MANKELE 3 TOWERS MTB – 2nd Place.

BESTMED SATELLITE CLASSIC – 2nd and 4th Overall Junior

BOTSWANA – YARONA 106.6KM CYCLE CHALLENGE – Best Overall Team, Best Young Rider, 2nd, 3rd Overall, 1st Overall Ladies.

SATELLITE CLASSIC – 2nd Place Best Young Rider.

AMESHOVA CLASSIC 5th and 7th Overall, 2nd U23 and 1st Junior.

CARNIVAL CITY CLASSIC – 4th, 5th and 7th Overall. 1st and 2nd Junior.

TSHWANE CLASSIC RACE – 2nd Overall Elite U23, 3rd Overall Junior.

94.7 Cycle Challenge – 5th Place Overall.

GET IN TOUCH

We would like to hear from you, please complete your details below to get in touch.

Email: info@protouchsports.co.za

Follow us on Twitter Follow us on Facebook

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2019 ProTouch Sports (Pty) Limited. All Rights Reserved. Powered by 

Log in with your credentials

Forgot your details?